Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Choszcznie w ramach swojej działalności realizuje Program Korekcyjno – Edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
„Najłatwiej i najpiękniej nie gnębić drugich,
ale samemu nad sobą pracować,
żeby być możliwie jak najlepszym.”
Sokrates
Oddziaływania korekcyjno – edukacyjne wobec osób stosujących w rodzinie mają na celu:
- Powstrzymanie osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem przemocy;
- Rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie;
- Kształtowanie umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez używania przemocy w rodzinie;
- Uznanie przez osobę stosującą przemoc w rodzinie swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy;
- Zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat mechanizmów powstawania przemocy w rodzinie;
- Zdobycie umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy;
- Uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.
Program skierowany jest do osób stosujących przemoc, w szczególności:
- Osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych albo wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych;
- Osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno-edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii;
- Osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym
Część edukacyjna programu skoncentrowana jest na przekazaniu szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska przemocy. Część korekcyjna ukierunkowana jest na zdobycie umiejętności niestosowania przemocy, trening umiejętności społecznych i asertywności oraz naukę korzystania ze wsparcia społecznego.
Program realizowany jest w formie zajęć indywidualnych opartych na diagnozie psychologicznej, oraz spotkań grupowych.
Warunkiem przyjęcia do Programu jest przyznanie się uczestnika do stosowania przemocy, co znajduje odzwierciedlenie w zawieranym kontrakcie. Przed przystąpieniem do Programu osoba zostaje zapoznana z celami i przebiegiem programu. Prowadzący zapoznaje się z sytuacją rodzinną i prawną uczestnika. Przyjęcie do programu jest potwierdzone zawarciem kontraktu na aktywny udział w zajęciach.
Uczestnik biorący udział w programie zobowiązuje się do przestrzegania zasad zapisanych w kontrakcie. Głównymi zasadami są zachowanie abstynencji od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych w trakcie uczestnictwa w zajęciach. Uczestnik zobowiązuje się też do systematycznego udziału w proponowanych zajęciach grupowych i indywidualnych. Niezachowanie warunków kontraktu skutkuje wyłączeniem z programu.
Uczestnik zobowiązuje się do powstrzymywania się od postaw i zachowań przemocowych w kontaktach z innymi osobami.
Podstawą do ukończenia przez uczestnika programu jest udział w 70% zajęć grupowych i zajęć indywidualnych. Uczestnicy swoją nieobecność winni usprawiedliwić i w miarę możliwości uzupełnić brakujące wiadomości podczas zajęć dodatkowych.
Do udziału w programie można zgłaszać osoby przez cały rok. Zgłoszenia przyjmowane są bezpośrednio od osób, które zainteresowane są udziałem w zajęciach oraz od instytucji: sądu, prokuratury, policji, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, realizatorów procedury „Niebieskie Karty”).