Odpłatność liczona jest kiedy dziecko zostaje umieszczone w pieczy zastępczej. Jeśli tak się stanie powstaje obowiązek rodzica ponoszenia opłat za jego pobyt w pieczy zastępczej w wysokości:
- przyznanych świadczeń oraz dodatków w przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka;
- średnich miesięcznych wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym – w przypadku umieszczenia dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.
Zasady ustalania opłaty:
- Za ponoszenie opłaty rodzice odpowiadają solidarnie;
- Opłatę ponoszą także rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej lub którym władza rodzicielska została zawieszona albo ograniczona;
- Opłaty nie ponosi się za okres, w którym dziecko umieszczone w pieczy zastępczej przebywa u rodziców;
- Opłaty nie ustala się od rodziców dziecka pozostawionego bezpośrednio po urodzeniu;
- Od opłaty naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja ustalająca opłatę stała się ostateczna;
- Należności z tytułu nieponoszenia opłaty podlegają egzekucji w trybie przepisów postępowaniu egzekucyjnym w administracji;
- W przypadku powstania zaległości z tytułu nieponoszenia opłaty za okres dłuższy niż 12 miesięcy starosta przekazuje do biura informacji gospodarczej informację gospodarczą o powstaniu tej zaległości.
Odstąpienie i umorzenie opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej
Rodzice dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej mogą ubiegać się o udzielenie ulg. Rodzaje ulg:
- odstąpienie od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej,
- umorzenie w całości lub w części należności łącznie z odsetkami,
- odroczenie terminu płatności,
- rozłożenie na raty.
W tym celu należy złożyć wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi źródło dochodu (m.in. zaświadczenie pracodawcy o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia (netto) z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku, decyzja lub zaświadczenia o wysokości świadczeń pobieranych z pomocy społecznej, decyzja organu rentowego przyznającego rentę lub emeryturę z ubezpieczenia społecznego albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, oświadczenie o dochodach z pracy dorywczej.)
Zachęcamy do kontaktu z pracownikami PCPR w celu ustalenia, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosków – w zależności od sytuacji rodzinnej, dochodowej, zdrowotnej.
Udzielenie ulg reguluje Uchwała Nr XV/117/2012 Rady Powiatu w Choszcznie z dnia 19 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalania opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.