Głównym celem Programu Psychologiczno–Terapeutycznego jest utrwalenie przez sprawców przemocy zmian postaw jak również zachowań nabytych w trakcie oddziaływań korekcyjno–edukacyjnych, a w efekcie zatrzymanie przemocy w rodzinie.
Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie poprzez nabycie wiedzy i umiejętności alternatywnych zachowań oraz kształtowania nowego stylu życia, bez zachowań przemocowych, kształtowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku. Powinno doprowadzić to do zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy funkcjonowania rodzin, w których występuje problem przemocy.
Uczestnikami programu są osoby dorosłe, które ukończyły Program Korekcyjno–Edukacyjny i deklarują chęć dalszej pogłębionej pracy nad sobą. Uczestnicy mogą zgłaszać się do programu dobrowolnie lub mogą być kierowani przez podmioty oraz instytucje, w szczególności: MGOPS, Zespół Interdyscyplinarny, kuratorów, policjantów dzielnicowych. Udział w programie jest dobrowolny i bezpłatny. Niezbędna jest indywidualna decyzja o uczestnictwie w Programie osoby stosującej przemoc w rodzinie.