Zakończenie projektu pn. "Wielotorowa pomoc dla obywateli Ukrainy"
31 października 2023 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Choszcznie zakończyło projekt pn. ,, Wielotorowa pomoc dla obywateli Ukrainy”. Jest to zatem okazja do podsumowania trwającego od maja 2022 roku projektu skierowanego do obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, opuścili swoje domy, bliskich i szukali bezpieczeństwa w innych krajach. Konflikt zbrojny na ich terytorium spowodował, że od 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się jedna z największych fal migracji w Europie od czasów II wojny światowej. Ogromna część uciekinierów znalazła schronienie w Polsce. Zarówno polskie władze, organizacje pozarządowe jak i indywidualne osoby w obliczu kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie otworzyły swe serca i masowo ruszyły do pomocy. Również do Choszczna trafiła grupa obywateli Ukrainy, dla których Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przygotowało różnorodne formy wsparcia. Zakres tego wsparcia podyktowany był bieżącymi potrzebami w pokonaniu trudności językowych, w zakresie edukacyjnym, społecznym, zawodowym.
Uchodźcy przystępujący do projektu pochodzili między innymi z obwodu ługańskiego, chersońskiego, donieckiego, charkowskiego, zaporoskiego, gdzie toczyły się zacięte walki i bombardowania.
W grupie 129 uczestników projektu znalazł się jeden mężczyzna w podeszłym wieku. Część kobiet stanowiły emerytki, część to kobiety z niepełnosprawnościami, ale zdecydowaną większość stanowiły młode kobiety, które przybyły do Polski z dziećmi. Dzieci w grupie docelowej stanowiły prawie 52%. Ponieważ osoby te zderzyły się z barierą językową, inną kulturą, problemami życia codziennego zaproponowaliśmy im wsparcie asystenta oraz koordynatorów, którzy udzielali wszelkich niezbędnych informacji, wspierali w kontaktach ze środowiskiem lokalnym, udzielali wskazówek i pomocy, pobudzali do aktywności społecznych. Uczestnicy projektu otrzymali ,,Praktyczny przewodnik dla cudzoziemców przebywających na terenie województwa zachodniopomorskiego” w języku ukraińskim i polskim, w którym zawarte zostały najpotrzebniejsze informacje dotyczące:
- zatrudnienia i rynku pracy,
- wynajmu mieszkań,
- pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych,
- opieki zdrowotnej,
- edukacji dla dzieci obcokrajowców,
- ważnych adresów i telefonów.
Przypomnijmy, że w ramach projektu w dniach od 12 do 14 października 2022 roku odbyły się warsztaty prawnicze, na których omówione zostały najistotniejsze sprawy związane z pobytem obywateli Ukrainy w Polsce. 25 uczestników warsztatów mogło zadawać pytania na nurtujące ich tematy uzyskując satysfakcjonujące odpowiedzi. W trakcie trwania projektu odbywały się konsultacje indywidualne z prawnikiem dla zainteresowanych tego typu wsparciem osób.
Uczestnicy projektu chcący przetłumaczyć dokumentację z języka ukraińskiego na polski korzystali z usług tłumacza przysięgłego. Na każdym etapie realizacji projektu mogli skorzystać z usług osoby znającej język ukraiński.
Dla 25 osób zainteresowanych nauką języka polskiego zorganizowaliśmy kurs na poziomie samodzielności B, który trwał od 17 października do 14 grudnia 2022 roku. Intensywne i jednocześnie prowadzone w ciekawy sposób zajęcia przyniosły wymierne efekty w postaci znajomości podstaw komunikowania się w języku polskim, przełamania oporów przed mówieniem w tym języku.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało również kursy zawodowe: kucharz z elementami cukiernika, kosmetyczka z elementami wizażu i fryzjer dla początkujących, które poprzedziły konsultacje z doradcą zawodowym oraz warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. Ostatni kurs skończył się 3 października 2023 roku. 22 uczestniczki kursów doskonaliły swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry, uzupełniły wykształcenie, zdobyły nowy zawód zwiększając szanse na znalezienie lub zmianę pracy. Ponieważ część kursantek ma małe dzieci dlatego zorganizowaliśmy dla 12 z nich opiekę w czasie trwania kursów. Maluchy miło i kreatywnie spędzały czas realizując różnorodne pomysły artystyczne.
Zdając sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach dzieci chodzą do szkoły nie znając języka oraz, że mają poważne problemy z adaptacją, nauką, ze swoimi emocjami, doświadczeniami traumy migracyjnej, wojny zorganizowaliśmy dla nich warsztaty socjoterapeutyczne. Od 30 marca 2023 roku 28 dzieci w 4 grupach wiekowych poprzez zabawę uczyły się konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, słuchania innych, empatycznej postawy i asertywności. Mamy nadzieję, że warsztaty wzmocniły w dzieciach i młodzieży odporność psychiczną oraz pomogły odzyskać lub budować wiarę we własne siły, że zgodnie z założeniami dzieci będą potrafiły radzić sobie z problemami i towarzyszącymi im emocjami.
Należy dodać, że w ramach projektu zadbaliśmy również o miłe, aktywne i pomysłowe spędzenie czasu rodziców ze swoimi pociechami. 29 maja 2023 r. w Starym Klukomiu w „Ranczu Wesoła Stodoła” zorganizowaliśmy dużą, plenerową imprezę pn. „Rodzinny Festyn Integracyjny – Święto Rodziny” dla 80 osób. Wszyscy świetnie się bawili, pogoda sprzyjała aktywnemu spędzeniu czasu na świeżym powietrzu. Miło było patrzeć na radosne twarze milusińskich korzystających ze wszystkich atrakcji przygotowanych dla nich na ten dzień.
Kolejną atrakcją przygotowaną dla 45 uczestników projektu była wycieczka do Szczecina zorganizowana w sierpniu 2023 roku. Tym razem obywatele Ukrainy mieli możliwość poznania chociaż fragmentu polskiej historii. Z ich relacji wynika, że wyjazd do stolicy województwa bardzo się podobał, zarówno matkom jak i dzieciom.
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024 przygotowaliśmy dla 36 dzieci paczki z najpotrzebniejszymi artykułami szkolnymi. Trzeba przyznać, że ta forma wsparcia zachwyciła dzieci co widać było po ich zadowolonych twarzach. Jedna z dziewczynek podziękowała za prezent przynosząc własnoręcznie zrobiony bukiecik z papierowych kwiatów.
Wojna uświadomiła wszystkim, że jako naród w obliczu kryzysu potrafimy się zjednoczyć, że jesteśmy wrażliwi na potrzeby innych i chętni do pomocy. W 2022 r. zderzyliśmy się z najwyższą od 24 lat inflacją dlatego hojność jaką okazali Polacy swoim sąsiadom nabrała jeszcze większego znaczenia. Dziękujemy wszystkim za okazane zrozumienie i wsparcie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!